Skip to content

85 East Passaic AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 10, 2015

Property Information

Block729
Lot68
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,184
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,500
26%
Improvement Value:$312,800
74%
Total Assessment$424,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,392+3.8%
2024$13,866+4.0%
2023$13,336+1.6%
2022$13,132+15.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 6240, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1950