Skip to content

48 Woodland RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1916

Last Sale Price
$810,000
Last Sale Date
Jun 3, 2024

Property Information

Block546
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,098
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$141,900
35%
Improvement Value:$265,800
65%
Total Assessment$407,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,829+3.8%
2024$13,324+4.0%
2023$12,814+1.6%
2022$12,618+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$810,000

To:

DeedBook 20240, Page 36093

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,844DeedBook 12529, Page 572Recorded12/12/2014

Property Sale

Sale
$162,000

To:

DeedBook 5437, Page 841

Property Sale

Sale
$19,082

To:

DeedBook 5069, Page 197

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4950, Page 921

Property Built

Built

Year Built: 1916