Skip to content

149 Belleville AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1919

Last Sale Date
Feb 10, 1977

Property Information

Block546
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,752
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,700
36%
Improvement Value:$221,200
64%
Total Assessment$346,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,517+3.9%
2024$11,087+4.1%
2023$10,653+1.6%
2022$10,487+0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1919