Skip to content

73 Essex AveBloomfield, NJ 07003

Built 1910

Last Sale Date
Aug 9, 1995

Property Information

Block571
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description42 UNIT APT
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage---
Acreage1.77

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,470,000
27%
Improvement Value:$4,018,300
73%
Total Assessment$5,488,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$186,163+3.8%
2024$179,358+4.0%
2023$172,497+1.6%
2022$169,863-8.2%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 5379, Page 829

Property Sale

SaleMulti
$1,501,000
DeedBook 5021, Page 786

Property Built

Built

Year Built: 1910