Skip to content

47 Pitt StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1904

Last Sale Date
May 1, 1979

Property Information

Block571
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1A
Sq Footage2,480
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,600
47%
Improvement Value:$211,000
53%
Total Assessment$398,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,271+3.9%
2024$12,776+4.1%
2023$12,278+1.6%
2022$12,087-8.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1904