Skip to content

31 Pitt StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 18, 2024

Property Information

Block571
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings3
ZoningR-1A
Sq Footage3,111
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,100
30%
Improvement Value:$319,800
70%
Total Assessment$455,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,464+3.8%
2024$14,899+4.0%
2023$14,329+1.6%
2022$14,110+4.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,657DeedBook 20180, Page 40506Recorded5/9/2018

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5856, Page 737

Property Sale

Sale
$81,000
DeedBook 4936, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1919