Skip to content

378-404 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1890
Commercial

Last Sale Price
$2,200,000
Last Sale Date
May 25, 2000

Property Information

Block571
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description13 ST + 7 APTS
Dwellings1
ZoningB-2
Sq Footage---
Acreage1.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,555,100
46%
Improvement Value:$1,798,000
54%
Total Assessment$3,353,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$113,737+3.8%
2024$109,579+4.0%
2023$105,388+1.6%
2022$103,778-2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$2,200,000

To:

DeedBook 5697, Page 429

Property Built

Built

Year Built: 1890