Skip to content

13 Waverly TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 14, 2010

Property Information

Block572
Lot22
QualifierC0001
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class28
Description4 BR TWH
Dwellings2
ZoningR-1A
Sq Footage1,459
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,000
50%
Improvement Value:$157,200
50%
Total Assessment$317,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,759+3.8%
2024$10,366+4.0%
2023$9,970+1.6%
2022$9,817+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920