Skip to content

32 Pitt StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1890

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Oct 13, 2020

Property Information

Block572
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1A
Sq Footage2,023
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,600
40%
Improvement Value:$269,400
60%
Total Assessment$449,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,230+3.8%
2024$14,673-3.4%
2023$15,184+11.5%
2022$13,621+8.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$510,000

To:

Sq Ft2,023DeedBook 20201, Page 3932

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 12225, Page 2732

Property Sale

Sale
$489,000
DeedBook 6211, Page 508

Property Sale

Sale
$353,000
DeedBook 6123, Page 96

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5138, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1890