Skip to content

36 Pitt StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1898

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Sep 14, 1990

Property Information

Block572
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,680
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$178,400
40%
Improvement Value:$270,200
60%
Total Assessment$448,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,217+3.8%
2024$14,660+4.0%
2023$14,100+1.6%
2022$13,884-2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000

To:

Sq Ft1,680DeedBook 5140, Page 536

Property Built

Built

Year Built: 1898