Skip to content

19 Spring Street (17)Bloomfield, NJ 07003

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 15, 2022

Property Information

Block577
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,601
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
26%
Improvement Value:$304,300
74%
Total Assessment$411,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,951+3.8%
2024$13,441+4.0%
2023$12,927+16.1%
2022$11,139+4.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft2,601DeedBook 20220, Page 67264Recorded7/15/2022

Property Sale

Sale
$473,000
Sq Ft2,601DeedBook 20210, Page 5576Recorded1/15/2021

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft1,897DeedBook 20190, Page 68842Recorded7/25/2019

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 12320, Page 4306

Property Built

Built

Year Built: 1910