Skip to content

61 James StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1975

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 18, 2015

Property Information

Block577
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,392
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,100
34%
Improvement Value:$236,300
66%
Total Assessment$355,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,055+3.8%
2024$11,614+4.0%
2023$11,170+1.6%
2022$11,000-15.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5667, Page 115

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1975