Skip to content

160 Bloomfield AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1911
Commercial

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jan 10, 2019

Property Information

Block63
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
DescriptionOFFICE + 2 APTS
Dwellings3
ZoningB-2
Sq Footage3,097
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,100
42%
Improvement Value:$210,400
58%
Total Assessment$363,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,330+3.8%
2024$11,879+4.0%
2023$11,425+1.6%
2022$11,250-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft3,098DeedBook 20190, Page 9031

Property Built

Built

Year Built: 1911