Skip to content

168 Bloomfield AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1967
Commercial

Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
Jan 31, 2017

Property Information

Block63
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class10
DescriptionWAREHOUSE
Dwellings3
ZoningB-2
Sq Footage---
Acreage0.96

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$964,700
94%
Improvement Value:$62,500
6%
Total Assessment$1,027,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,843+3.8%
2024$33,569+4.0%
2023$32,285+1.6%
2022$31,792+35.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,150,000

To:

DeedBook 20170, Page 11625

Property Sale

SaleMulti
$2,750,000
DeedBook 6289, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1967