Skip to content

55 La France AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1923
Industrial

Last Sale Price
$8,600,000
Last Sale Date
Aug 31, 2017

Property Information

Block63
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
DescriptionMANUFACTURING
Dwellings1
ZoningM-1
Sq Footage---
Acreage8.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,244,000
38%
Improvement Value:$5,254,700
62%
Total Assessment$8,498,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$288,276+3.8%
2024$277,738+4.0%
2023$267,114+1.6%
2022$263,035+76.2%
Property History

Property Sale

Sale
$8,600,000

To:

DeedBook 20170, Page 79716

Property Sale

Sale
$541,089
DeedBook 5046, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1923