Skip to content

185 Baldwin StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1923

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jan 16, 2024

Property Information

Block661
Lot58
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage976
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,600
32%
Improvement Value:$173,300
68%
Total Assessment$254,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,646+3.8%
2024$8,330+4.0%
2023$8,012+1.6%
2022$7,889+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft976DeedBook 20240, Page 4093

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft976DeedBook 20170, Page 38644Recorded5/2/2017

Property Built

Built

Year Built: 1923