Skip to content

21 Cottage PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1922

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Aug 19, 2021

Property Information

Block665
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage964
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,900
46%
Improvement Value:$134,900
54%
Total Assessment$251,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,541+3.8%
2024$8,229+4.0%
2023$7,914+1.6%
2022$7,793-10.6%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft964DeedBook 20211, Page 8138

Property Sale

Sale
$251,500

From:

To:

Sq Ft964DeedBook 20170, Page 48938Recorded6/6/2017

Property Built

Built

Year Built: 1922