Skip to content

42 Spring StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
May 2, 2008

Property Information

Block665
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,710
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,300
39%
Improvement Value:$187,400
61%
Total Assessment$308,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,471+3.8%
2024$10,088+4.0%
2023$9,702+1.6%
2022$9,554-10.9%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft1,710DeedBook 12135, Page 9668

Property Built

Built

Year Built: 1927