Skip to content

28 Vernon TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Price
$421,777
Last Sale Date
Aug 18, 2017

Property Information

Block690
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,456
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,300
47%
Improvement Value:$202,900
53%
Total Assessment$380,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,896+3.8%
2024$12,425+4.0%
2023$11,950+1.6%
2022$11,767-9.8%
Property History

Property Sale

Sale
$421,777

To:

Sq Ft1,456DeedBook 20170, Page 74837

Property Sale

Sale
$236,000
DeedBook 5835, Page 666

Property Built

Built

Year Built: 1924