Skip to content

125 Essex AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1921

Last Sale Price
$24,000
Last Sale Date
Nov 14, 1986

Property Information

Block690
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,616
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$178,400
40%
Improvement Value:$267,800
60%
Total Assessment$446,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,135+3.8%
2024$14,582+4.0%
2023$14,024+1.6%
2022$13,810+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$24,000

To:

Sq Ft1,616DeedBook 4952, Page 778

Property Built

Built

Year Built: 1921