Skip to content

40 Vernon TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Sep 27, 2005

Property Information

Block690
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,586
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$177,300
46%
Improvement Value:$208,900
54%
Total Assessment$386,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,100+3.8%
2024$12,621+4.0%
2023$12,138+1.6%
2022$11,953-10.5%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000

To:

Sq Ft1,586DeedBook 6243, Page 99

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 5549, Page 514

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 5290, Page 646

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 5025, Page 812

Property Built

Built

Year Built: 1924