Skip to content

44 Vernon TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Price
$158,000
Last Sale Date
Mar 31, 1993

Property Information

Block690
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,912
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$145,300
41%
Improvement Value:$205,100
59%
Total Assessment$350,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,886+3.8%
2024$11,451+4.0%
2023$11,013+1.6%
2022$10,845-18.1%
Property History

Property Sale

Sale
$158,000

To:

Sq Ft1,912DeedBook 5255, Page 582

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1924