Skip to content

163 North Fifteenth StBloomfield, NJ 07003

Built 1928

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Feb 9, 2015

Property Information

Block6
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,332
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,200
29%
Improvement Value:$246,300
71%
Total Assessment$345,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,719+3.8%
2024$11,291+4.0%
2023$10,859+1.6%
2022$10,693-5.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft2,464DeedBook 12538, Page 8480

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 5252, Page 491

Property Built

Built

Year Built: 1928