Skip to content

159 North Fifteenth StBloomfield, NJ 07003

Built 1928

Last Sale Price
$765,000
Last Sale Date
Jan 6, 2026

Property Information

Block6
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,464
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,200
31%
Improvement Value:$224,700
69%
Total Assessment$323,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,987+3.8%
2024$10,585+4.0%
2023$10,180+1.6%
2022$10,025-4.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$765,000

To:

DeedBook 20260, Page 4795

Property Built

Built

Year Built: 1928