Skip to content

91 North Spring StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1947

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 18, 2008

Property Information

Block729
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,040
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,700
45%
Improvement Value:$136,600
55%
Total Assessment$249,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,456+3.8%
2024$8,147+4.0%
2023$7,836+1.6%
2022$7,716-14.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 5630, Page 711

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5317, Page 510

Property Sale

Sale
$141,000
DeedBook 5113, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1947