Skip to content

99 North Spring StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Date
Feb 16, 1978

Property Information

Block729
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,266
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,900
42%
Improvement Value:$170,200
58%
Total Assessment$292,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,908+3.8%
2024$9,546+4.0%
2023$9,181+1.6%
2022$9,041-0.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1924