Skip to content

75 North Spring StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1925

Last Sale Price
$705,000
Last Sale Date
Nov 20, 2024

Property Information

Block729
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage1,980
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,500
33%
Improvement Value:$226,400
67%
Total Assessment$337,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,462+3.8%
2024$11,043+4.0%
2023$10,620+1.6%
2022$10,458+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$705,000

To:

Sq Ft1,980DeedBook 20240, Page 70871

Property Built

Built

Year Built: 1925