Skip to content

24 Marcy StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1914

Last Sale Date
Sep 25, 2006

Property Information

Block729
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,612
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$108,100
29%
Improvement Value:$261,300
71%
Total Assessment$369,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,530+3.8%
2024$12,072+4.0%
2023$11,610+1.6%
2022$11,433+7.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 5352, Page 455

Property Built

Built

Year Built: 1914