Skip to content

17 Jamie Ct.Bloomfield, NJ 07003

Built 1972

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Apr 6, 2007

Property Information

Block753
Lot65
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,184
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$166,500
37%
Improvement Value:$287,300
63%
Total Assessment$453,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,393+3.8%
2024$14,830+4.0%
2023$14,263+1.6%
2022$14,045-1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft2,184DeedBook 12049, Page 5751

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5554, Page 904

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1972