Skip to content

57 Jamie Ct.Bloomfield, NJ 07003

Built 1973

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Sep 10, 2020

Property Information

Block753
Lot75
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,262
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,500
34%
Improvement Value:$328,200
66%
Total Assessment$494,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,780+3.8%
2024$16,167+4.0%
2023$15,548+16.1%
2022$13,395+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

To:

Sq Ft2,262DeedBook 20200, Page 95933

Property Sale

Sale
$387,500

From:

To:

Sq Ft2,262DeedBook 20170, Page 94001Recorded10/24/2017

Property Sale

Sale
$60,240
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1973