Skip to content

756 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$540,103
Last Sale Date
Dec 12, 2024

Property Information

Block841
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,332
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,400
42%
Improvement Value:$188,400
58%
Total Assessment$326,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,085+3.8%
2024$10,680+4.0%
2023$10,271+1.6%
2022$10,114+15.9%
Property History

Property Sale

Sale
$540,103

To:

Sq Ft1,332DeedBook 20240, Page 74910

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,332DeedBook 20201, Page 2189Recorded10/16/2020

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft888DeedBook 20171, Page 13428Recorded12/29/2017

Property Sale

Sale
$288,400
DeedBook 6255, Page 476

Property Built

Built

Year Built: 1927