Skip to content

704 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 3, 2021

Property Information

Block786
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,331
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,500
49%
Improvement Value:$160,300
51%
Total Assessment$311,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,576+3.8%
2024$10,190+4.0%
2023$9,800+1.6%
2022$9,650-12.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1930