Skip to content

121 North Sixteenth StBloomfield, NJ 07003

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 22, 2001

Property Information

Block7
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,452
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,200
35%
Improvement Value:$188,300
65%
Total Assessment$287,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,752+3.8%
2024$9,396+4.0%
2023$9,036+1.6%
2022$8,898+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920