Skip to content

155 Leslie StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 15, 2003

Property Information

Block10
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,438
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,400
30%
Improvement Value:$211,100
70%
Total Assessment$301,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,227+3.8%
2024$9,853+4.0%
2023$9,476+1.6%
2022$9,331+19.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5325, Page 755

Property Built

Built

Year Built: 1927