Skip to content

164 North Sixteenth StBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 8, 2017

Property Information

Block6
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,418
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,200
31%
Improvement Value:$220,300
69%
Total Assessment$319,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,837+3.8%
2024$10,441+4.0%
2023$10,042+1.6%
2022$9,889+16.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$204,000

From:

To:

Sq Ft1,418DeedBook 20160, Page 11979Recorded2/9/2016

Property Built

Built

Year Built: 1927