Skip to content

68 Martin StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1939

Last Sale Price
$239,000
Last Sale Date
May 16, 2014

Property Information

Block815
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,035
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,200
46%
Improvement Value:$137,600
54%
Total Assessment$254,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,643+3.8%
2024$8,327+4.0%
2023$8,008+1.6%
2022$7,886+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$239,000

To:

Sq Ft1,035DeedBook 12498, Page 6376

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 6027, Page 657

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 5719, Page 568

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5552, Page 683

Property Sale

Sale
$68,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1939