Skip to content

196 Broughton AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1925

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Jan 3, 2025

Property Information

Block822
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,520
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,400
31%
Improvement Value:$299,400
69%
Total Assessment$434,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,748+3.8%
2024$14,209+4.0%
2023$13,666+1.6%
2022$13,457+21.2%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

To:

DeedBook 20250, Page 1824

Property Sale

Sale
$332,500

To:

DeedBook 12182, Page 6818

Property Built

Built

Year Built: 1925