Skip to content

117 East Passaic AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1932

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
May 24, 2023

Property Information

Block729
Lot57
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,464
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,700
30%
Improvement Value:$278,300
70%
Total Assessment$399,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,534+3.8%
2024$13,039+4.0%
2023$12,541+1.6%
2022$12,349-2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$750,000

To:

Sq Ft2,464DeedBook 20230, Page 33944

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 5394, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1932