Skip to content

766 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1925

Last Sale Price
$230,500
Last Sale Date
Mar 28, 2018

Property Information

Block841
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,495
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,600
35%
Improvement Value:$270,100
65%
Total Assessment$412,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,999+34.7%
2024$10,392+4.0%
2023$9,995+1.6%
2022$9,842-8.9%
Property History

Property Sale

Sale
$230,500

To:

Sq Ft1,642DeedBook 20180, Page 31140

Property Built

Built

Year Built: 1925