Skip to content

789 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1935

Last Sale Price
$259,000
Last Sale Date
Sep 5, 2002

Property Information

Block871
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,484
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$152,700
43%
Improvement Value:$205,200
57%
Total Assessment$357,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,140+3.8%
2024$11,696+4.0%
2023$11,249+1.6%
2022$11,077+5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$259,000

To:

Sq Ft1,484DeedBook 5917, Page 555

Property Built

Built

Year Built: 1935