Skip to content

760 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$339,000
Last Sale Date
Mar 12, 2015

Property Information

Block841
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,414
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,600
36%
Improvement Value:$251,400
64%
Total Assessment$394,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,364+3.8%
2024$12,876+4.0%
2023$12,383+1.6%
2022$12,194+21.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$339,000

To:

Sq Ft1,502DeedBook 12553, Page 3861

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 12151, Page 6335

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5346, Page 663

Property Built

Built

Year Built: 1927