Skip to content

435 Essex AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1949

Last Sale Price
$201,000
Last Sale Date
Nov 29, 1994

Property Information

Block841
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,644
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$223,500
52%
Improvement Value:$209,100
48%
Total Assessment$432,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,674+3.8%
2024$14,137+4.0%
2023$13,597+1.6%
2022$13,389-4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$201,000

To:

Sq Ft1,644DeedBook 5343, Page 347

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5191, Page 898

Property Built

Built

Year Built: 1949