Skip to content

471 Essex AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1948

Last Sale Price
$605,000
Last Sale Date
Jun 28, 2022

Property Information

Block841
Lot64
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,264
Acreage0.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$253,000
58%
Improvement Value:$183,300
42%
Total Assessment$436,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,799+3.8%
2024$14,258+4.0%
2023$13,713+1.6%
2022$13,503-3.2%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$605,000

To:

Sq Ft1,264DeedBook 20220, Page 90807

Property Sale

Sale
$465,000
Sq Ft1,264DeedBook 20200, Page 39278Recorded4/21/2020

Property Sale

Sale
$456,500

From:

To:

Sq Ft1,304DeedBook 20181, Page 790Recorded11/21/2018

Property Sale

Sale
$188,000
DeedBook 5624, Page 710

Property Sale

Sale
$117,520
DeedBook 5442, Page 121

Property Sale

Sale
$177,500
DeedBook 5006, Page 946

Property Built

Built

Year Built: 1948