Skip to content

418-420 Essex AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 16, 2024

Property Information

Block842
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage3,216
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$225,000
33%
Improvement Value:$460,300
67%
Total Assessment$685,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,886+3.8%
2024$22,049+4.0%
2023$21,206+1.6%
2022$20,882-10.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$715,000

From:

To:

Sq Ft3,216DeedBook 20180, Page 56354Recorded6/29/2018

Property Sale

SaleMulti
$700,000
DeedBook 12085, Page 9906

Property Sale

SaleMulti
$500,000
DeedBook 5992, Page 178

Property Sale

SaleMulti
$290,000
DeedBook 5089, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1928