Skip to content

466 Essex AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1935

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Dec 10, 2020

Property Information

Block842
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,857
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$227,300
42%
Improvement Value:$313,700
58%
Total Assessment$541,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,351+3.8%
2024$17,680+4.0%
2023$17,004+7.9%
2022$15,760-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000

To:

Sq Ft1,857DeedBook 20210, Page 1661

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 4966, Page 720

Property Built

Built

Year Built: 1935