Skip to content

424 Essex AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1939

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Feb 5, 1993

Property Information

Block842
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,849
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$227,300
47%
Improvement Value:$261,100
53%
Total Assessment$488,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,567+3.8%
2024$15,961+4.0%
2023$15,350+1.6%
2022$15,116-3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,849DeedBook 5265, Page 645

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1939