Skip to content

470 Essex AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1941

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 6, 2018

Property Information

Block842
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,525
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,100
49%
Improvement Value:$231,900
51%
Total Assessment$458,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,535+3.8%
2024$14,967+4.0%
2023$14,395+1.6%
2022$14,175+0.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$535,000
DeedBook 6300, Page 863

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5335, Page 272

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5010, Page 600

Property Built

Built

Year Built: 1941