Skip to content

219 Stonehouse RoadGlen Ridge, NJ 07028

Built 1940

Last Sale Price
$464,000
Last Sale Date
Jun 26, 2015

Property Information

Block842
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,496
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,400
50%
Improvement Value:$230,900
50%
Total Assessment$459,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,579+3.8%
2024$15,010+4.0%
2023$14,436+1.6%
2022$14,215-5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$464,000

To:

Sq Ft1,600DeedBook 12568, Page 5696

Property Sale

Sale
$463,000
DeedBook 12148, Page 2411

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 5981, Page 109

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5434, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1940