Skip to content

215 Stonehouse RoadGlen Ridge, NJ 07028

Built 1934

Last Sale Price
$302,500
Last Sale Date
Jan 27, 2012

Property Information

Block842
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,736
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$225,000
47%
Improvement Value:$282,400
59%
Total Assessment$482,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,363+3.8%
2024$15,765+4.0%
2023$15,162+1.7%
2022$14,909+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$302,500

To:

Sq Ft1,736DeedBook 12351, Page 3589

Property Built

Built

Year Built: 1934