Skip to content

145 Stonehouse RoadGlen Ridge, NJ 07028

Built 1951

Last Sale Price
$236,080
Last Sale Date
Apr 5, 2013

Property Information

Block842
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,484
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$214,500
50%
Improvement Value:$218,700
50%
Total Assessment$433,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,694+3.8%
2024$14,157+4.0%
2023$13,615+1.6%
2022$13,408+6.2%
Property History

Property Sale

Sale
$236,080

To:

Sq Ft1,484DeedBook 12429, Page 9781

Property Built

Built

Year Built: 1951